You are currently viewing “Частният детектив в съда: Ново измерение в доказателствения процес или нарушение на личните права?”

“Частният детектив в съда: Ново измерение в доказателствения процес или нарушение на личните права?”

Определение №824/20.02.2025 г. по дело №2289/2024 г.
Анализ на съдебното определение на ВКС с фокус върху допустимостта на свидетелските показания на частен детектив

1. Фокус на касационното обжалване

Касационната жалба на „Б. 24” ЕООД е подадена срещу въззивното решение, с което дружеството е осъдено да заплати обезщетение за неимуществени вреди вследствие на трудова злополука. Основният въпрос, по който Върховният касационен съд (ВКС) допуска обжалване, е дали свидетелските показания на частен детектив, нает от ответника с цел разследване на здравословното състояние на ищеца, са допустими и как следва да бъдат ценени.

Този въпрос възниква, защото въззивният съд е отказал да обсъжда показанията на свидетеля Александров (частен детектив), тъй като ги е счетъл за събрани в нарушение на конституционния принцип за неприкосновеност на личния живот (чл. 32 от Конституцията на Република България).

2. Аргументи на касатора

„Б. 24” ЕООД излага следните доводи:

• Свидетелските показания на частен детектив, който е провел наблюдение върху ищеца, следва да бъдат приети като допустимо доказателство.

• Въззивният съд неправилно е отказал да вземе предвид тези доказателства, което е довело до непълнота в доказателствената основа.

• Липсва утвърдена съдебна практика на ВКС относно това дали свидетелските показания на частен детектив, който е нает от страна по делото, следва да се приемат като валидно доказателство и каква е тяхната доказателствена стойност.

3. Основанието, на което ВКС допуска обжалването

ВКС анализира жалбата съгласно чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, който предвижда допускане на касационно обжалване, когато „въпросът е от значение за развитието на правото“.

Съдът приема, че по поставения въпрос няма установена съдебна практика и той изисква принципно тълкуване. ВКС конкретизира въпроса, по който допуска обжалването, в следната формулировка:

“Допустими ли са свидетелски показания на лице, което по възлагане и по занятие (частен детектив) е осъществило наблюдение на ответната страна с цел установяване на факти, относими към предмета на доказване, и следва ли и как следва да се ценят такива свидетелски показания?”

Това е ключов момент в съдебния акт – ВКС признава, че въпросът е нов и важен, и затова делото трябва да бъде разгледано в касационна инстанция.

4. Аргументите на въззивния съд за отказ да кредитира показанията на детектива

Въззивният съд (СГС) е отказал да обсъжда и зачита показанията на частния детектив, като се е позовал на чл. 32 от Конституцията, според който неприкосновеността на личния живот на гражданите не може да бъде нарушавана. Аргументите му са:

• Информацията за здравословното състояние на ищеца е била събирана от свидетеля без негово знание и това представлява нарушение на правото му на личен живот.

• Ответникът не би могъл да се ползва от такова доказателство, тъй като същото е придобито чрез нарушение на конституционно защитени права.

• Частен детектив не може да има по-големи правомощия от държавните разследващи органи, които са обвързани от стриктни процесуални правила при събиране на доказателства.

5. Възможни последици от предстоящото решение на ВКС

Решението на ВКС по този въпрос ще има широко приложение, тъй като може да създаде прецедент по отношение на допустимостта на свидетелските показания на частни детективи в граждански дела. Няколко възможни сценария:

1. Ако ВКС приеме, че свидетелските показания на частен детектив са допустими, това би означавало, че ответниците в подобни дела могат да ангажират частни разследващи лица, които да установяват определени факти, които след това да бъдат представяни в съда като доказателство.

2. Ако ВКС потвърди отказа на въззивния съд, ще се утвърди принципът, че събирането на доказателства чрез частно наблюдение от детектив нарушава конституционни права и не може да бъде част от доказателствения процес.

6. Заключение

• ВКС допуска касационно обжалване само по въпроса за допустимостта на свидетелските показания на частен детектив, като признава, че липсва утвърдена съдебна практика.

• Делото ще бъде разгледано в касационна инстанция, за да се установи дали подобни доказателства могат да бъдат използвани в гражданския процес и каква е тяхната доказателствена стойност.

• Решението на ВКС ще има сериозно значение за бъдещата съдебна практика, тъй като ще даде отговор на въпроса дали частен детектив може да бъде свидетел в процеса и при какви условия.

Този казус поставя важен баланс между правото на защита на ответника и неприкосновеността на личния живот на ищеца, което го прави съществен за развитието на съдебната практика.