You are currently viewing Може ли пръстов отпечатък да замени подписа на грамотен човек?

Може ли пръстов отпечатък да замени подписа на грамотен човек?

Анализ на съдебното определение на ВКС – Гражданска колегия, Трето отделение – Определение №746/17.02.2025 г. по дело №3279/2024 г.

1. История на делото

Делото произхожда от спора между Н. М. Т. и М. Ц. Т. (ищци) и Д. С. Д. и С. Д. Н. (ответници) относно валидността на нотариално заверено пълномощно и последващата продажба на недвижим имот. Основните претенции на ищците са, че нотариалното удостоверяване на подписа и съдържанието на пълномощното е нищожно, тъй като:

• не е посочено мястото и часът на заверката (чл. 573, ал. 3 ГПК);

• подписът на единия от ищците е заменен с пръстов отпечатък, без той да е неграмотен или недъгав (чл. 579, ал. 2 ГПК);

• нотариусът не се е уверил в действителната воля на упълномощителите, тъй като в пълномощното е било предвидено, че пълномощникът може да заяви пред нотариуса, че упълномощителите са получили продажната цена, но конкретен размер не е бил посочен.

Ищците предявяват няколко установителни и осъдителни иска:

1. Иск за обявяване на нищожност на пълномощното.

2. Иск за обявяване на нищожност на сключения въз основа на него договор за покупко-продажба.

3. Искове за унищожаемост на сделката поради измама, липса на представителна власт и противоречие с добрите нрави.

4. Иск за ревандикация (връщане на владението на имота).

Първоинстанционният Районен съд – Горна Оряховица е отхвърлил исковете, а Великотърновският окръжен съд е потвърдил решението.

2. Доводи на страните

Касаторите (ищците) твърдят, че обжалваното въззивно решение е неправилно поради:

Противоречие с материалния закон – незаконосъобразно приемане, че пълномощното е валидно, въпреки че подписът е заменен с отпечатък, без ищецът да е неграмотен или недъгав.

Съществени нарушения на съдопроизводствените правила – нотариусът не е посочил мястото и часа на удостоверяването, не се е уверил в истинската воля на страните.

Необоснованост – съдът не е оценил правилно доказателствата.

Ответниците (Д. С. Д. и С. Д. Н.) възразяват, че няма основания за допускане на касационно обжалване, тъй като въззивният съд е мотивирал своето решение, като се е позовал на фактическите констатации.

3. Изводи на ВКС

Върховният касационен съд разглежда въпроса за допустимостта на касационното обжалване по чл. 280, ал. 1 ГПК. Според съда:

1. Въззивният съд е постановил решението си в противоречие с практиката на ВКС по въпросите за:

• валидността на нотариалното удостоверяване, когато липсва подпис, но има пръстов отпечатък, без лицето да е неграмотно или недъгаво;

• необходимостта нотариусът да посочи мястото и часа на заверката при удостоверяване извън кантората.

2. ВКС приема, че заместването на подпис с пръстов отпечатък без наличие на неграмотност или недъгавост прави нотариалното удостоверяване нищожно (чл. 579, ал. 2 ГПК). Това съответства на предходна съдебна практика, цитирана в решението.

3. Посочените нарушения при нотариалното удостоверяване са съществени и могат да доведат до нищожност на нотариалното действие, а оттам и на договора за покупко-продажба.

4. Въпросите, свързани с прочитането на пълномощното от нотариуса и уверяването в действителната воля на упълномощителите, не представляват правни въпроси по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК. Те касаят доказателствената преценка на въззивния съд и не могат да бъдат основание за касационно обжалване.

5. Поради наличието на противоречие със съдебната практика по първите два въпроса, ВКС допуска касационно обжалване на решението на Великотърновския окръжен съд.

• Делото ще бъде разгледано по същество от ВКС.

• Ще бъде преценено дали нотариалната заверка на пълномощното е нищожна и дали това води до нищожност на сделката.

• Ако ВКС приеме, че нотариалното действие е нищожно, това би могло да доведе до разваляне на сделката и връщане на имота.