You are currently viewing Предизвестие без връщане: Как „Фантастико Груп“ осъди „Енерго-Про“ за 101 335 лв. неустойка

Предизвестие без връщане: Как „Фантастико Груп“ осъди „Енерго-Про“ за 101 335 лв. неустойка

Въведение

Върховният касационен съд на Република България (ВКС) разгледа и реши сложен търговски спор, свързан с прекратяване на договор за доставка на електроенергия между „Фантастико Груп“ ООД и „Енерго – Про Енергийни услуги“ ЕАД. Основният въпрос в делото беше дали изпратеното от ответника предизвестие за прекратяване на договора е породило правни последици и дали поради неспазване на уговорения срок за предизвестие ищецът има право на компенсация под формата на неустойка. (Решение №63/27.02.2025 г. по дело №1619/2023 г.)

Факти по делото

Страните и договорът

„Фантастико Груп“ ООД (правоприемник на „Винтерко – БГ“ ООД) и „Енерго – Про Енергийни услуги“ ЕАД са сключили договор за комбинирани услуги, включващ:

  • покупко-продажба на електроенергия,
  • участие в стандартна балансираща група,
  • заплащане на мрежови услуги.

Договорът е подписан на 9 юни 2021 г. и е трябвало да действа до 30 юни 2022 г. В него са предвидени условия за едностранно прекратяване и заплащане на неустойка при неспазване на сроковете за предизвестие.

Предмет на спора

На 5 октомври 2021 г. „Енерго – Про Енергийни услуги“ ЕАД изпраща писмо, в което предлага промяна в ценовите условия на договора, а в случай на отказ – прекратяване на договора от 1 ноември 2021 г. Писмото съдържа предупреждение, че при неприемане на предложените условия доставчикът ще инициира служебно прехвърляне на обектите на „Фантастико Груп“ към доставчик от последна инстанция.

На 7 октомври 2021 г. „Фантастико Груп“ ООД (тогава „Винтерко – БГ“ ООД) заявява несъгласие с новите условия и отправя покана за заплащане на договорената неустойка, тъй като счита, че договорът е прекратен без спазване на 30-дневния срок за предизвестие. На 8 октомври 2021 г. ответникът изпраща ново писмо, в което прави друго изявление за прекратяване на договора, но вече с предизвестие от 1 декември 2021 г.

Възниква спор дали първоначалното предизвестие от 5 октомври 2021 г. е породило правни последици и дали последващото писмо от 8 октомври 2021 г. е могло да отмени ефекта на предходното.

Процесуална история

  • Окръжен съд – Варна отхвърля иска на „Фантастико Груп“ за неустойка, приемайки, че предизвестието от 5 октомври 2021 г. не е безусловно и че ответникът е имал право да го оттегли с писмото от 8 октомври 2021 г.
  • Апелативен съд – Варна потвърждава това решение.
  • „Фантастико Груп“ подава касационна жалба до ВКС, който допуска делото до разглеждане поради наличие на правен въпрос с противоречива съдебна практика.

Решение на Върховния касационен съд

ВКС отменя решението на Апелативния съд – Варна и уважава иска на „Фантастико Груп“ ООД, като приема, че:

  1. Предизвестието от 5 октомври 2021 г. е безусловно и е породило правни последици – съдържа недвусмислено изявление за прекратяване на договора от 1 ноември 2021 г.
  2. Ответникът не е спазил договорения срок за предизвестие от 30 дни – според договора прекратяването е трябвало да влезе в сила на 1 декември 2021 г., а не на 1 ноември.
  3. Оттеглянето на предизвестието от 5 октомври 2021 г. е правно невъзможно – според чл. 13, ал. 2 ЗЗД едностранно волеизявление за прекратяване на договор не може да бъде оттеглено след като е породило правни последици.
  4. Ищецът не е бил в забава – неговите действия по смяна на доставчика са били наложени от полученото предизвестие и не представляват нарушение на договора.
  5. „Енерго – Про Енергийни услуги“ дължи неустойка – тъй като не е спазен срокът на предизвестие, договорената в чл. 18 от договора неустойка в размер на 101 335.60 лв. е дължима.

Заключение

С това решение ВКС потвърди важен принцип в търговското право: когато едно изявление за прекратяване на договор достигне до другата страна и тя предприеме съответните действия, то става неоттегляемо. „Енерго – Про Енергийни услуги“ ЕАД беше осъдено да заплати 101 335.60 лв. неустойка за неспазване на срока за предизвестие, което затвърждава значението на договорната дисциплина и правната предвидимост в търговските отношения.